cerotype روسیه سوریه وزارت خارجه بین الملل

cerotype: روسیه سوریه وزارت خارجه بین الملل کلاه سفید ها تروریست ها سوریه روسیه

گت بلاگز اخبار اجتماعی تمرکز 3 استان در محدوده زلزله‌خیز کشور ، ایران و ترکیه لرزه‌خیزترین کشورهای منطقه

براساس نتیجه های مطالعات لرزه‌خیزی جنوب شرقی آسیا محققان شرکت زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، کشور عزیزمان ایران و ترکیه به ترتیب لرزه‌خیرترین کشورهای منطقه هستند

تمرکز 3 استان در محدوده زلزله‌خیز کشور ، ایران و ترکیه لرزه‌خیزترین کشورهای منطقه

ایران و ترکیه لرزه خیزترین کشورهای منطقه/تمرکز 3 استان در محدوده زلزله خیز کشور

عبارات مهم : ایران

براساس نتیجه های مطالعات لرزه خیزی جنوب شرقی آسیا محققان شرکت زمین شناسی و اکتشافات معدنی، کشور عزیزمان ایران و ترکیه به ترتیب لرزه خیرترین کشورهای منطقه هستند و استان های کرمانشاه و ایلام در لرزه خیزترین منطقه کشور عزیزمان ایران واقع شده است اند.

به گزارش ایسنا، کشور عزیزمان ایران از جمله کشورهایی است که گسل های فعال و خطرناک بسیاری دارد از این رو بسیاری از شهرها و مراکز جمعیتی، سکونتگاه ها و تأسیسات انسانی یا روی گسل ها و یا در مجاورت آنها واقع شده است اند. گسل ها یکی از پدیده های مهم ژئومورفولوژیکی هستند که از حرکات تکنونیکی ناشی می شوند. گسل ها با فعالیت و حرکات خود علاوه بر اینکه می توانند زمین لرزه ایجاد کنند، باعث جابجایی عمودی یا افقی مناطق می شوند و اثرات تخریبی زیادی را روی ساختمان ها و سایر تاسیسات برجای می گذارند.

بر این اساس و به دنبال زمین لرزه های اخیری که طی ماه های اخیر در کشور رخ داد، گروه لرزه زمین ساخت و زلزله شناسی شرکت زمین شناسی و اکتشافات معدنی به بررسی و مقایسه لرزه خیزی کشور عزیزمان ایران و کشورهای همجوار در بازه زمانی کوتاه و بلندمدت پرداخت.

تمرکز 3 استان در محدوده زلزله‌خیز کشور ، ایران و ترکیه لرزه‌خیزترین کشورهای منطقه

براساس یافته های این محققان، ایران، لرزه خیزترین کشور منطقه هست. کشورهای عراق و افغانستان به ندرت شاهد زمین لرزه هستند که بر همین اساس وجود زمین لرزه های زیاد در کشور عزیزمان ایران در حالی که همسایه ها در پایداری بسر می برند، امری کاملا طبیعی است.

این محققان همچنین اعلام کردند، مطالعه لرزه خیزی جنوب شرق آسیا حاکی از آن است که کشورهای کشور عزیزمان ایران و ترکیه به ترتیب لرزه خیزترین کشورهای منطقه هستند و عدم مناسبت زمین لرزه در کشورهای همجوار نیز پدیده ای قابل انتظار هست. به گونه ای که به گفته نیره صبور، از محققان این طرح بروز زمین لرزه های متعدد با بزرگای زیاد در بعضی از دوره های زمانی در گذشته نیز به ثبت رسیده و پدیده دور از انتظاری نیست. گسله های بالغ بعد از یک دوره طولانی نداشتن فعالیت لرزه ای و تجمع انرژی، فعال شده است و مدتی فعالیت لرزه ای میانگین دارند و دوباره وارد بازه نداشتن فعالیت خواهند شد.

براساس نتیجه های مطالعات لرزه‌خیزی جنوب شرقی آسیا محققان شرکت زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، کشور عزیزمان ایران و ترکیه به ترتیب لرزه‌خیرترین کشورهای منطقه هستند

وی ادامه داد: گسل های بالغ به باعث فعالیت های لرزه ای در بازه زمانی بلندمدت، یکپارچه شده است و گسل هایی طویل با تکه بندی کم را در سطح زمین ایجاد می کنند که به هنگام فعالیت جابه جایی کمی را روی گسیختگی سطحی حاصل از آنها می توان مشاهده کرد.

این محقق از گسل “آبیز” در غرب کشور عزیزمان ایران به عنوان نمونه بارز این گونه گسل ها یاد کرد که طویل ترین گسیختگی سطحی زمین لرزه ای کشور عزیزمان ایران را به طول 125 کیلومتر باعث شده است است و یادآور شد: این گسل ها به هنگام فعالیت جنبش کمتری ایجاد می کند و در نتیجه خسارات کمتری را به وجود می آورند.

صبور خاطرنشان کرد: در برابر گسل های نارس گسل های جوان تری هستند که تکه بندی زیادی را در گسیختگی سطحی کوتاه آنها می توان دید و به هنگام فعالیت، جنبش شدیدتری را به وجود می آورند و این جنبش زیاد به صورت جابه جایی زیاد روی سطح زمین ثبت می شود.

تمرکز 3 استان در محدوده زلزله‌خیز کشور ، ایران و ترکیه لرزه‌خیزترین کشورهای منطقه

وی ادامه داد: گسل مسبب زمین لرزه سلماس واقع در آذربایجان غربی در سال 1930، از این دسته گسل است که بلندترین افراز (scarp) زمین لرزه ای کشور عزیزمان ایران را ایجاد کرده و همچنین گسل های مسبب زمین لرزه های طبس واقع در خراسان جنوبی 1968 و رودبار در گیلان 1990 از جمله این گسل ها هستند که به لحاظ تاریخچه لرزه ای این گسل ها فعالیت خوشه ای نداشته و در فاصله های زمانی بلند، تک فعالیت لرزه ای شدید دارند.

صبور با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران روی کمربند لرزه خیزی آلپ-هیمالیا واقع شده است هست، افزود: بر این اساس روزانه زمین لرزه های زیادی در سراسر دنیا رخ می دهد که کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از لرزه خیزترین کشورهای دنیا سهم بزرگی در این میان دارد.

وی اضافه کرد: طبق نقشه فوق، گستره لرزه خیز کشور عزیزمان ایران همخوانی بسیار نزدیکی با مرزهای سیاسی کشور عزیزمان ایران دارد به نحوی که از سوی شرق و غرب با مرزهای کشورهای عراق و افغانستان محدود می شود و در خارج از مرزهای ایران، این دو کشور همسایه به ندرت شاهد مناسبت زمین لرزه هستند. انرژی که به علت فشار وارد شده است از سوی صفحه عربی در پوسته کشور عزیزمان ایران انباشته می شود، گاه به صورت عوض کردن شکل های بدون زمین لرزه مثل چین خوردگی و گاه به صورت مناسبت زمین لرزه ای آزاد می شود.

براساس نتیجه های مطالعات لرزه‌خیزی جنوب شرقی آسیا محققان شرکت زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، کشور عزیزمان ایران و ترکیه به ترتیب لرزه‌خیرترین کشورهای منطقه هستند

کارشناس گروه لرزه زمین ساخت و زلزله شناسی شرکت زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: در بازه زمانی دو ماه گذشته کشور عزیزمان ایران شاهد زمین لرزه های متعدد و بزرگ بوده است که این تعدد رخداد زمین لرزه در بازه زمانی کوتاه مدت به نظر قابل توجه است ولی در بازه زمانی بلندتر این رفتارهای لرزه ای از روند کلی حاکم بر فعالیت لرزه خیزی منطقه تبعیت کرده و واکنش‌ها کاملا طبیعی و در خور انتظاری را شاهد بوده ایم.

زمین لرزه های رخ داده در بازه زمانی 10 سالهم در محدوده کشورهای ایران، عراق، ترکیه، ترکمنستان و آذربایجان

تمرکز 3 استان در محدوده زلزله‌خیز کشور ، ایران و ترکیه لرزه‌خیزترین کشورهای منطقه

این کارشناس زمین لرزه با بیان اینکه استان های کرمانشاه و ایلام در لرزه خیزترین منطقه کشور عزیزمان ایران (کمربند چین خورده-رانده زاگرس) واقع شده است اند، تاکید کرد: در صده های اخیر هیچ زمین لرزه بزرگی در منطقه ای که زمین لرزه 21 آبان ازگله واقع در کرمانشاه رخ داد، به ثبت نرسیده بود و این در حالی است که در حدود 950 سال قبل و در سال های 958 و 1150 میلادی دو زمین لرزه با بزرگای تخمینی به ترتیب 6.4 . 5.9 را در این محدوده شاهد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده است این محدوده، منطقه ای با پتانسیل لرزه خیزی اوج است که مدت وقت طولانی فعالیت لرزه خیزی بزرگی نداشته و به باعث تجمع انرژی در گذر وقت رخداد زمین لرزه در آن دور از انتظار نیست، از سوی دیگر پیشینه رخداد فوج لرزه ای (زمین لرزه های متعدد در فاصله زمانی کوتاه در یک منطقه کوچک) در این محدوده از زاگرس به ثبت رسیده و در آذرماه امسال زمین لرزه با بزرگای 4 تا 5.7 را در جنوب شرق شهر سرپل ذهاب شاهد بوده ایم.

صبور با بیان اینکه رخداد زمین لرزه های متعدد در یک محدوده از کشور عزیزمان ایران به علت پدیده متاثر کردن سایر گسلهای همجوار (Trigger) که انرژی را در خود ذخیره کرده اند دور از انتظار نیست، افزود: گاهی به دنبال یک مناسبت بزرگ، رخداد زمین لرزه را در سایر گسله های همجوار و یا در بخش دیگری از همان گسله شاهد بوده ایم.

وی زمین لرزه های سیرچ استان کرمان با بزرگای 7 در سال 1981، گلباف با بزرگای 6.6 در سال 1981، فردوس استان خراسان جنوبی با بزرگای 7.1 در سال 1968، دشت بیاض با بزرگای 7.1 در سال 1968، کولی- بنیاباد در منطقه دشت بیاض با بزرگای 7.1 در سال 1979 و کریزان-خواف با بزرگای 6.6 در سال 1979 را از نمونه های این نوع زلزله ها دانست.

کارشناس گروه لرزه زمین ساخت و زلزله شناسی شرکت زمین شناسی تاکید کرد: زمین لرزه های کرمانشاه، سومار، هجدک و ماهدشت-جنوب کرج در پهنه های لرزه خیز آشنا شده است کشور رخ داد که مطالعات لرزه زمین ساخت در گذشته لرزه زا بودن آنها را نشان داده بود و امکان بروز زمین لرزه در آن ها را انتظار داشتیم.

واژه های کلیدی: ایران | فعالیت | اخبار اجتماعی

تمرکز 3 استان در محدوده زلزله‌خیز کشور ، ایران و ترکیه لرزه‌خیزترین کشورهای منطقه

تمرکز 3 استان در محدوده زلزله‌خیز کشور ، ایران و ترکیه لرزه‌خیزترین کشورهای منطقه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog