cerotype روسیه سوریه وزارت خارجه بین الملل

cerotype: روسیه سوریه وزارت خارجه بین الملل کلاه سفید ها تروریست ها سوریه روسیه

گت بلاگز اخبار اجتماعی در یک مرکز ، تجاوز&quot، جزییات بررسی بهزیستی راجع به &quot

“روز گذشته خبر تجاوز به دختران کم‌توان ذهنی در یکی از مراکز نگهداری بهزیستی روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت؛ خبری که حسین نحوی‌نژاد، معاون امور توانبخشی شرکت به

در یک مرکز ، تجاوز&quot، جزییات بررسی بهزیستی راجع به &quot

جزییات بررسی بهزیستی راجع به "تجاوز"در یک مرکز

عبارات مهم : نگهداری

“روز گذشته خبر تجاوز به دختران کم توان ذهنی در یکی از مراکز نگهداری بهزیستی روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت؛ خبری که حسین نحوی نژاد، معاون امور توانبخشی شرکت بهزیستی کشور، راجع به آن این طور می گوید: وجود آزار و اذیت شرکت یافته را در مراکز بهزیستی تکذیب می کنم؛ ولی اعتقاد دارم نمی شود گفت این مسئله به صورت کلی در مراکزی از این دست وجود ندارد و نخواهد داشت.”

به گزارش شرق ؛ انتشار این گزارش تصویر العمل هایی متفاوتی را در پی داشته هست. نگاهی که به مراکز بهزیستی وجود دارد، در تمام این سال ها مثبت نبوده؛ نوع نگهداری کودکان و همچنین رهاکردن یکباره آنها در ١٨سالگی آن هم بدون پشتوانه، هر لحظه محل اعتراض بوده هست. در گفت وگویی که روزنامه «شرق» با پسران ترخیصی از بهزیستی در سال گذشته انجام داد، آنها مدعی بودند بعضی مددکاران حاضر در مراکز اعتیاد دارند؛ ولی نمی شود این مسئله را به همه کارمندان شرکت و البته تمام مراکز بهزیستی تعیمم داد. هرچند نمی توان تکذیب کرد که در بعضی مراکز بهزیستی کودکان سالم و معلول آزار و اذیت هایی را تجربه کرده اند.

در یک مرکز ، تجاوز&quot، جزییات بررسی بهزیستی راجع به &quot

بلافاصله بعد از انتشار گزارش یادشده، شرکت بهزیستی بیانیه خود را نیز در اختیار رسانه ها قرار داد. در بخش هایی از این بیانیه آمده است: «نظارت بر عملکرد مراکز فوق از محورهای اساسی برنامه های شرکت بوده و خواهد بود و بازرسی ها از سوی کارشناسان تخصصی توانبخشی شهرستان، استان ها، دفاتر تخصصی ستاد، دفاتر بازرسی، حراست و تشکل های خانواد ه ای افراد دارای معلولیت صورت می پذیرد و دستورالعمل های جامع عمومی و تخصصی مراکز مذکور، راهنما و ملاک عمل کارشناسان در دیدار ها می باشد. بر اساس آنچه که از خبر مذکور استنباط می شود، نگارنده بر اساس گفتار و نقل قول های شنیده شده، اقدام به درج خبر کرده که گاها مشخص نیست آیا این نقل قول ها از سوی اشخاص معتبر بیان شده است باشد و حتی در صورت صحت خبر، نباید زحمات خیل عظیم افراد خدمت رساننده و دارای انگیزه به معلولان را در بخش های دولتی و غیردولتی زیر سؤال برده و همه را با یک نگاه انتقادی برنده، از دمِ تیغ گذراند و آینده شوم و سیاهی را در برابر حداقل ٥٠ هزار ساکن مراکز نگهداری تحت نظارت شرکت ترسیم کرد.

خاطرنشان می سازد شرکت بهزیستی علی رغم ادعای اثبات نشده در این باره، به جد پیگیر عنوان بوده و در صورت اثبات با متخلفان از طریق مراجع قضائی برخورد کرده و مدافع احقاق حقوق معلولان در همه امور مربوطه خواهد بود». حسین نحوی نژاد در گفت وگو با «شرق»، راجع به شرح نگهداری کودکان معلول و گزارش منتشرشده، توضیحاتی ارائه می کند که در ادامه خواهید خواند.

“روز گذشته خبر تجاوز به دختران کم‌توان ذهنی در یکی از مراکز نگهداری بهزیستی روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت؛ خبری که حسین نحوی‌نژاد، معاون امور توانبخشی شرکت به

آیا وجود آزار و اذیت را در مراکز نگهداری شرکت بهزیستی می توان به صورت کامل رد کرد؟

انسان تا زمانی که در زمین وجود دارد، جرم و جنایت و انحراف از قانون هم وجود دارد. وجود این همه پرونده جنایی و مشکلاتی از این قبیل، شاهدی بر این ادعاست بنابراین هیچ مدیری در هیچ کجای دنیا نمی تواند بگوید دستگاه تحت نظارت من بری از هر اشتباه و اشتباه هست. حتی دادگاهی تحت عنوان دادگاه کارکنان دولت داریم یا به عنوان نمونه کمیته تخلفات اداری یا کمیته انضباطی در دانشگاه ها را داریم که این نشان می دهد همه جا ممکن است انحراف هایی صورت بگیرد؛ ولی توصیه مهم این است که مسئولان در حوزه کاری خود، به نحوی فعالیت کنند که اولا قوانین، قواعد و مقرراتی را داشته باشند که تا حد امکان پرسشها انحراف از معیار را آینده نگری کند و هم تا حد امکان، زمینه ای را ایجاد کند که بعد از هرگونه انحرافی، امکان مداخله به هنگام را برایشان فراهم و با انحراف برخورد کند.

به صورت مشخص، راجع به مراکز نگهداری از افراد کم توان ذهنی چه می گویید؟

من راجع به مراکز نگهداری می توانم این ادعا را بکنم که در دوره کاری من، اگر اتفاقی افتاده هست، به آن پاسخ داده ام. دفاعی که من از مراکز می کنم، به این معنا نیست که وقوع انحراف را تکذیب کنم، نخیر؛ مثل هرجای دیگری می تواند هرگونه انحرافی در سیستم ما نیز رخ بدهد. در آموزش وپرورش، نیروی انتظامی، قوه قضائیه و شهرداری رخ می دهد و در بهزیستی و شرکت های تابعه هم رخ می دهد.

در یک مرکز ، تجاوز&quot، جزییات بررسی بهزیستی راجع به &quot

اما این دعا را هم می توانم بکنم که با توجه به قواعد و مقرراتی که ما داریم، با توجه به سخت گیری هایی که در زمینه اعطای مجوزها به افراد حقیقی و حقوقی داریم، با توجه به اینکه بسیاری از مراکز بزرگ نگهداری ما تحت نظر هیئت امنای مردمی که افراد معتمد هستند اداره می شوند و با توجه به اینکه سیستم نظارتی ما چندلایه است و بر یک فرد و یک واحد نظارت نمی کنیم و بخش های مختلفی نظارت می کنند، ضریب اشتباه نسبت به مراکز مشابه در مرکز ما کمتر هست، همچنین امکان بروز خطای سیستماتیک و مداوم تقریبا صفر هست؛ یعنی ممکن است در جایی معلولی مورد آزار و ضرب وشتم قرار بگیرد، ولی اینکه این آزار به صورت مداوم در تمامی مراکز ما و جود داشته باشد امکان ندارد. این ادعا را ثابت می کنیم که این مسئله به صورت سیستماتیک در بهزیستی وجود ندارد.

کسانی که به استخدام این مراکز درمی آیند آیا از فیلترهای مشخصی عبور می کنند؟

تا چند سال پیش خودمان با مدیران مصاحبه می کردیم، الان گزینش ما روی خود افراد هم مؤثر هست، یعنی حراست و گزینش ما روی افرادی که در این مراکز کار می کنند مؤثر هست. افراد استخدامی باید تحت آموزش قرار بگیرند، پرونده های این افراد در بهزیستی وجود دارد و نظارت مورد نیاز انجام می شود که فرد روانی و مجرم وارد سیستم نشود.

“روز گذشته خبر تجاوز به دختران کم‌توان ذهنی در یکی از مراکز نگهداری بهزیستی روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت؛ خبری که حسین نحوی‌نژاد، معاون امور توانبخشی شرکت به

این گزارش راجع به مرکز مورد بحث کدهای مشخصی می دهد، نام مرکز را می دانید؟

ما دقیقا می دانیم که گزارش از کدام مرکز صحبت می کند.

در یک مرکز ، تجاوز&quot، جزییات بررسی بهزیستی راجع به &quot

صحت این مسئله را تأیید می کنید؟

گزارشگر خودش اسم مرکز را به ما نگفت، ولی از بررسی هایی که ما انجام دادیم، متوجه شدیم صحبت راجع به یکی از مراکزی است که به صورت دولتی اداره می شود، البته با ترکیب هیئت امنایی.

در این مرکز فردی مدت ها پیش مدعی شده است بود که یکی از پرسنل آنجا با یکی از معلولان رابطه جنسی برقرار کرده هست، به همین منظور حوزه بهزیستی شهرستان پایتخت کشور عزیزمان ایران و حراست به عنوان ورود پیدا کردند ولی این مسئله اثبات نشد. فرد به پزشکی قانونی ارجاع داده شد و مسئله ای مشخص نشد؛ ولی با توجه به اینکه شایعاتی دراین باره مطرح شده است بود، تغییرات مدیریتی در آنجا اعمال شد، ولی چون جرمی اثبات نشده بود، این را به مراجع بالاتر گزارش نکرده بودند و احساس کردند مسئله در شهرستان پایتخت کشور عزیزمان ایران حل وفصل شده، حالا آن فرد خبر خود را به رسانه مربوطه رسانده است.

این خبرگزاری هم یک مصداق را در دست داشته و آن را کاملا به کل مراکز نگهداری شرکت تعمیم داده، دوم اینکه بین مراکز نگهداری پرورشگاهی و نگهداری معلولان خلط مبحثی شده است و هنگامی که شما گزارش را می خوانید احساس می کنید راجع به مراکز نگهداری کودکان و دختران صحبت می شود.

اما هنگامی که مطلب را کامل می خوانید متوجه می شوید راجع به معلول ذهنی صحبت می کند. توصیه دیگر اینکه به نظر می رسد گزارش تشویش اذهان عمومی هست، چون راجع به گزارشی صحبت می کند که اثبات نشده و اگر اثبات هم شود، آیا باید زحمات افراد خیر را زیر سؤال ببریم؟ ١٤ هزار نفر از افرادی که نزد ما نگهداری می شوند با حکم قضائی نگهداری می شوند، یعنی یا سرپرست مؤثر نداشته اند یا مجهول الهویه هستند و در خیابان سرگردان بوده اند، اگر اتفاق اثبات شده است یا اثبات نشده ای در مرکزی به وقوع پیوست، آیا درست است آن را به تمامی مراکز منتصب کنیم؟

این مورد نه اولی است و نه آخری آقای دکتر…

مورد و مصداق بیاورید.

عرض بنده این است که این اتفاق می افتد، شما نمی توانید آن را انکار کنید. ساماندهی شده است نیست، ولی نمی شود گفت اصلا چنین مسئله ای وجود ندارد…

من هم آن را انکار نمی کنم.

خب چه باید کرد؟

همین کاری که ما می کنیم. دستورالعمل نظارتی و ایمن ما در حد یک کتاب است و به خاص در سال ٩٥ و ٩٦ تأکیدات ما گسترده بود. تأکید ما به مراکز این است که هر اتفاق ای را به محض وقوع به مرکز توان بخشی کشور گزارش دهند.

این دختری که راجع به آن در گزارش صحبت شده، شما وجودش را تأیید می کنید؟

بله. فردی است که در آن مرکز وجود دارد و بهزیستی شهرستان به وضعیتش پیگیری کرده. براساس آخرین اطلاعی که ما راجع به اوضاع او کسب کردیم، هیچ گونه مسئله ای راجع به کودک ثابت نشد و پزشکی قانونی هم مسئله آزار جنسی را رد کرد؛ ولی کارها انجام شده. شاید تنها انحرافی که خارج از معیار بوده، این است که باید گزارش عملکرد را به معاونت توان بخشی بهزیستی کشور ارائه می کردند که نکردند.

به نظر می رسد مراکز توان بخشی و نگهداری آن طور که باید معرفی نشده اند و البته نگاه سیاهی را که به این مراکز وجود دارد نمی شود منکر شد، این مسئله البته به خود شرکت برمی گردد که نتوانسته است آن طور که باید از هویت خود دفاع کند، نظر شما در این باره چیست؟ از طرفی این مراکز را نمی توان از هر جهت عاری از مسئله دانست. نمی شود به صورت صدرصدی تمامی مسئولان این مراکز را از نظر روانی سنجش قطعی کرد، چه توضیحی راجع به این دو توصیه دارید؟

اصولا نگاه ما به مراکز نگهداری هم منفی هست، چون اعتقاد ما این است که این مراکز آخرین راهکار هست، نشانه ما هم در ١٥سال گذشته زیاد کردن مراکز روزانه و گسترش طرح مراقبان و خدمات در منزل بوده است.

ما خدمات نگهداری را آخر خط می دانیم، بنابراین هیچ گونه تبلیغی راجع به آن نداریم؛ مگر مراکزی که جهت کمک گرفتن از مردم دست به تبلیغات می زنند. ما محدودیت حضور مردم در مراکز نگهداری را هم داریم چراکه حفظ رازها این بیماران هم برعهده ماست، نمی توانیم اجازه دهیم تصویر های آنها پخش شود. بخشی از این افراد هم اصلا بیمار روانی هستند و امکان حضور مردم در کنار آنها وجود ندارد بنابراین اینکه ما بخواهیم راجع به آنها تبلیغ کنیم، اصلا نشانه ما نیست، ولی روی خروجی شرکت هر لحظه تبلیغ می کنیم. مراکز ما مراکزی خدمت رسان هستند که به افراد ته خطی سرویس می دهند.

این را هم بگویم در بعضی از مراکز ما سرویس های اضطراری داده می شود، شاید بعضی از افراد اصلا نباید در مراکز حضور داشته باشند، ولی با حکم قضائی مجبور به پذیرش هستیم. بارها هم اخطار در این باره داده ایم و از خطرناکی ماجرا گفته ایم، هر لحظه هم بحث تجاوز نیست. هفته پیش دعوایی در این مراکز رخ داد که فرد روانی با فرد دیگری درگیر شد، دو نفر جهت دخالت و جمع کردن دعوا وارد شدند و یک نفر کشته شد. قاتل قبلا نیز سابقه قتل داشته هست. ما مجبور به پذیرش این فرد بودیم، درحالی که در همه دنیا مراکز حفاظت شده است قضائی وجود دارند.

در این گزارش راجع به متجاوز به عنوان فردی نام برده شده است که در مرکز مذکور در بخش تأسیسات کار می کرده هست. این مطلب را تأیید می کنید؟

من الان راجع به اسم و رسم او اطلاع دقیقی ندارم. نخستین خبر به من این است که پیگیری ها انجام شده است و دوربین های مداربسته هم چیزی ثبت نکرده و کسی شهادت نداده و چون صرفا ادعا بوده، از طریق پزشکی قانونی هم به اثبات نرسیده است.

الان این فرد در آن مرکز هنوز مشغول به کار است؟

خیر.

گفته شده است این فرد کارمند تأسیسات هست، چطور کارمند تأسیسات می توانسته این قدر با فرزند ها ارتباط نزدیک داشته باشد؟

برای همین خیلی جهت ما قابل باور نیست، ولی بالاخره در یک مرکز بزرگ می شود خیلی راحت در لحظه به هر کسی دسترسی پیدا کرد.

واژه های کلیدی: نگهداری | گزارشگر | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog